pe când mă întorceam (tardiv) de la cursurile de seară,
trecând Bahluiul...mi-am aruncat ochii peste balustrada podului...
şi ce mi-a fost dat să văd
:-s
un cadru de pat + salteaua aferentă,
pluteau în aval
Saturday, March 7, 2009
când oameni diferiţi te asaltează cu acelaşi chestionar începi să-ţi pui întrebări
Wednesday, March 4, 2009
yeap,
după cum se poate observa şi-n imagine am motive serioase să nu scriu pe blog,
m-am apucat de plantat flori şi de construit scări pentru flori,
Sunday, March 1, 2009
cine mi a vazut mapa :-<
Wednesday, February 25, 2009
totuşi dacă ar fi să spun ceva,
ani întregi am fost considerat un apărător înflăcărat al mediului, un ecologist extremist,
vreau să mă distanţez de mişcările ecologiste cunoscute şi de fiuţuicile lor reacţionare,
în multe din materialele propagnadistice ale mişcărilor de gen există contradicţii semnificative şi ...
să luăm de exemplu
Green-report
curios din fire am intrat şi eu pe situl respectiv să mă pun la punct cu ultimile reglementări din domeniu,
şi peste ce am dat
peste senzaţional,
de exemplu rubrica "Ştiaţi că"
ne oferă informaţii care refletă impactul poluării asupra mediului în Marea Britanie
mişcătoare afirmaţii
Stiaţi că...
"O caramida pusa in rezervorul vasului de toaleta reduce consumul de apa cu 15% - 40%, circa doi litri la o folosire" !?!
ignorantul de mine care credea că există soluţii tehnice pentru reglarea nivelului de umplere al rezevorului :-s, practică soluţia oferită
sau puţin mai jos
la rubrica Salubritate scrie că
"In medie, fiecare persoana din Marea Britanie arunca saptamanal echivalentul in gunoi a greutatii sale corporale."
"Fiecare gospodarie din Marea Britanie produce anual peste o tona de gunoi, cantitatea totala la nivel national ridicandu-se la 31 de milioane de tone in fiecare an." (la o populaţie de 60 de milioane de locuitori, la 52 de săptămâni, ar rezulta circa 10 kg/pers/săpt)
şi
"Daca ati aduna tot gunoiul pe care il produceti intr-un an, acesta ar cantari de 10 ori mai mult decat dumneavoastra." (o nouă contradicţie cu prima afirmaţie, dacă acceptăm ipoteza că anul are mai mult de 10 săptămâni)
Şi chiar lăsând în urmă contradicţiile, mă cam plictisesc discursurile astea frumoase, căci chiar înarmaţi cu cele mai bune sentimente nu prea există centre de reciclare,
iar tomebroanele pentru tipuri de gunoaie îşi pierd din semnificaţie când sunt colectate de aceiaşi maşină
cu fiecare carte pe care o citesc îmi vine tot mai greu să mai scriu pe blog, sunt în definitiv doar o fiinţă ignorantă
Sunday, February 15, 2009
Paul Celan - Tangoul Mortii
Laptele negru din zori il bem cind e seara il bem la amiaz il bem si la noapte il bem si il bem sapam o groapa 'n vazduh si nu va fi strimta Un om sta in casa se joaca cu serpii si scrie el scrie 'n amurg in Germania, Aurul parului tau Margareta scrie si iese in prag scapara stelele 'n cer el isi fluiera ciini evrei-i si-i fluiera el porunca le da ca sa sape o groapa 'n tarina porunca ne da sa cintam pentru dans Laptele negru din zori te bem cind e noapte la amiaza te bem te sorbim dimineata si seara te bem si te bem Un om sta in casa se joaca cu serpii si scrie el scrie 'n amurg in Germania Aurul parului tau Margareta Cenusa parului tau Sulamith o groapa sapam in vazduh si nu va fi strimta El striga sapati mai adinc iar ceilalti cintati arma o 'nsfaca, o flutura, albastrii i-s ochii sapati mai adinc iar ceilalti cintati pentru dans mai departe Laptele negru din zori te bem cind e noapte te bem la amiaza si seara te bem te bem si te bem un om sta in casa, aurul parului tau Margareta cenusa parului tau Sulamith el se joaca cu serpii El striga cintati mai blajin despre moarte caci moartea-i un mester german el striga plimbati un arcus mai cetos pe viori veti creste ca fumul atunci veti zace 'ntr'o groapa in nori si nu va fi strimta Laptele negru din zori te bem cind e noapte te bem la amiaz e moartea un mester german te bem dimineata si seara te bem si te bem e moartea un mester german albastrii i-s ochii cu plumbul te improasca din plin si adinc te loveste un om sta in casa aurul parului tau Margareta cinii spre noi si-i asmute ne daruie-o groapa 'n vazduh se joaca cu serpii visind e moartea un mester german aurul parului tau Margareta cenusa parului tau Sulamith