Tuesday, March 10, 2009

fotografie misterioasă



da e unul din misterele Iaşilor,

pe când mă întorceam (tardiv) de la cursurile de seară,

trecând Bahluiul...mi-am aruncat ochii peste balustrada podului...

şi ce mi-a fost dat să văd

:-s

un cadru de pat + salteaua aferentă,

pluteau în aval

Saturday, March 7, 2009

când oameni diferiţi te asaltează cu acelaşi chestionar începi să-ţi pui întrebări

Wednesday, March 4, 2009



yeap,

după cum se poate observa şi-n imagine am motive serioase să nu scriu pe blog,

m-am apucat de plantat flori şi de construit scări pentru flori,

Wednesday, February 25, 2009

totuşi dacă ar fi să spun ceva,

ani întregi am fost considerat un apărător înflăcărat al mediului, un ecologist extremist,

vreau să mă distanţez de mişcările ecologiste cunoscute şi de fiuţuicile lor reacţionare,

în multe din materialele propagnadistice ale mişcărilor de gen există contradicţii semnificative şi ...

să luăm de exemplu

Green-report

curios din fire am intrat şi eu pe situl respectiv să mă pun la punct cu ultimile reglementări din domeniu,

şi peste ce am dat

peste senzaţional,

de exemplu rubrica "Ştiaţi că"

ne oferă informaţii care refletă impactul poluării asupra mediului în Marea Britanie

mişcătoare afirmaţii

Stiaţi că...

"O caramida pusa in rezervorul vasului de toaleta reduce consumul de apa cu 15% - 40%, circa doi litri la o folosire" !?!

ignorantul de mine care credea că există soluţii tehnice pentru reglarea nivelului de umplere al rezevorului :-s, practică soluţia oferită

sau puţin mai jos

la rubrica Salubritate scrie că

"In medie, fiecare persoana din Marea Britanie arunca saptamanal echivalentul in gunoi a greutatii sale corporale."

"Fiecare gospodarie din Marea Britanie produce anual peste o tona de gunoi, cantitatea totala la nivel national ridicandu-se la 31 de milioane de tone in fiecare an." (la o populaţie de 60 de milioane de locuitori, la 52 de săptămâni, ar rezulta circa 10 kg/pers/săpt)

şi


"Daca ati aduna tot gunoiul pe care il produceti intr-un an, acesta ar cantari de 10 ori mai mult decat dumneavoastra." (o nouă contradicţie cu prima afirmaţie, dacă acceptăm ipoteza că anul are mai mult de 10 săptămâni)

Şi chiar lăsând în urmă contradicţiile, mă cam plictisesc discursurile astea frumoase, căci chiar înarmaţi cu cele mai bune sentimente nu prea există centre de reciclare,

iar tomebroanele pentru tipuri de gunoaie îşi pierd din semnificaţie când sunt colectate de aceiaşi maşină

da,

cu fiecare carte pe care o citesc îmi vine tot mai greu să mai scriu pe blog, sunt în definitiv doar o fiinţă ignorantă

Sunday, February 15, 2009

Paul Celan - Tangoul Mortii

Laptele negru din zori il bem cind e seara
il bem la amiaz il bem si la noapte
il bem si il bem
sapam o groapa 'n vazduh si nu va fi strimta
Un om sta in casa se joaca cu serpii si scrie
el scrie 'n amurg in Germania, Aurul parului tau Margareta
scrie si iese in prag scapara stelele 'n cer el isi fluiera ciini
evrei-i si-i fluiera el porunca le da ca sa sape o
groapa 'n tarina porunca ne da sa cintam pentru dans
Laptele negru din zori te bem cind e noapte
la amiaza te bem te sorbim dimineata si seara
te bem si te bem
Un om sta in casa se joaca cu serpii si scrie
el scrie 'n amurg in Germania Aurul parului tau Margareta
Cenusa parului tau Sulamith o groapa sapam in vazduh si nu va fi strimta
El striga sapati mai adinc iar ceilalti cintati
arma o 'nsfaca, o flutura, albastrii i-s ochii
sapati mai adinc iar ceilalti cintati pentru dans mai departe
Laptele negru din zori te bem cind e noapte
te bem la amiaza si seara te bem
te bem si te bem
un om sta in casa, aurul parului tau Margareta
cenusa parului tau Sulamith el se joaca cu serpii
El striga cintati mai blajin despre moarte caci moartea-i un mester german
el striga plimbati un arcus mai cetos pe viori veti creste ca fumul atunci
veti zace 'ntr'o groapa in nori si nu va fi strimta
Laptele negru din zori te bem cind e noapte
te bem la amiaz e moartea un mester german
te bem dimineata si seara te bem si te bem
e moartea un mester german albastrii i-s ochii
cu plumbul te improasca din plin si adinc te loveste
un om sta in casa aurul parului tau Margareta
cinii spre noi si-i asmute ne daruie-o groapa 'n vazduh
se joaca cu serpii visind e moartea un mester german
aurul parului tau Margareta
cenusa parului tau Sulamith